Łazienka dla osoby starszej, niepełnosprawnej – jak ją urządzić?

Łazienka z której ma korzystać osoba niepełnosprawna, bądź starsza musi być nade wszystko bezpieczna i funkcjonalna. Np. Nie może być wysokich progów, ponieważ osoby niepełnosprawne ruchowo mają z nimi wiele trudności. Wychodząc naprzeciw tym problemom, coraz więcej firm proponuje rozwiązania, dzięki którym osoby starsze mogą w sposób łatwiejszy i bardziej komfortowy korzystać z tego pomieszczenia. Jednym z tych rozwiązań są produkty, które umożliwiają odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni prysznicowej.


Swoboda
Przy aranżacji prysznica dla osoby starszej, niepełnosprawnej ważne jest pozostawienie odpowiedniej przestrzeni, by korzystanie było komfortowe i nie przysparzało dodatkowych problemów. Winno się pozostawić około 150x150 cm. Pod taki prysznic swobodnie wjedzie nawet osoba na wózku inwalidzkim. Dojście do prysznica również powinno być swobodne, trzeba wziąć pod uwagę, by przy kabinie nie znajdowały się inne urządzenia sanitarne.

 

 

Jaka kabina?
Najkorzystniejszym rozwiązaniem, będzie montaż kabiny prysznicowej typu walk-in, czyli takiej zamontowanej bezpośredni do posadzki, bez ścian bocznych. Kabina powinna mieć co najmniej szerokość nie mniejszą niż 90 cm. Ułatwi to w znaczący sposób dostęp osoby niepełnoprawnej do prysznica. Kiedy decydujemy się na kabinę z brodzikiem, warto wziąć pod uwagę ultra płaski, ponieważ nie zawsze mamy możliwość zamontować pod płytkowy, ze względu na grubość stropu – szczególnie ma to miejsce w mieszkaniach w blokach..
Na rynku mamy do wyboru modele z akrylu, bądź konglomeratu marmurowego.  Kabiny z tego drugiego materiału sprawdzają się lepiej, gdyż są bardziej wytrzymałe i trwałe. Jednak oba te materiały cechuje antybakteryjna i gładka powierzchnia. Ważne jest to, by kabina była antypoślizgowa, dzięki temu uniknie się poślizgnięć.

 

Dodatkowe elementy
Warto zamontować w kabinie dodatkowe elementy, które będą ułatwieniem i wsparciem dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Uchwyty, poręcze, wieszak relingowy na ręcznik. Dzięki takiemu wieszakowi ręcznik pozostanie zawsze w zasięgu ręki osoby kąpiącej się.

 

Wygląd.
Nie jest on najważniejszy, ale może sprawić, że kabina stanie się ozdobą łazienki. Do wyboru mamy różne warianty szkła: satynowe, przejrzyste, brązowe, pokryte lustrzaną powłoką, grafitowe. Wykonywane są również usługi laserowego grawerowania, dzięki któremu naniesiemy na kabinę dowolny wzór.

 

Zapraszamy do kontaktu. 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.